ČISTÁ ŘEKA SÁZAVA 2015

10. – 12. dubna

 

úklid v okolí Sluneční zátoky

v sobotu 11.dubna

nájezd dobrovolníků od pátku 11.dubna

ubytování zajištěno

Blíží se další ročník tradičního čištění řeky Sázavy na Vysočině!

Cílem je vyčistit řeku a její břehy od odpadků a nečistot, se kterými si příroda sama neporadí. Odpadky sbírají do připravených pytlů dobrovolníci na lodích i jdoucí pěšky podél řeky. Celkem budeme na Vysočině čistit řeku Sázavu a některé její přítoky v celkové délce 60 kilometrů! Otevřete své diáře a rezervujte si 11. duben pro vaši oblíbenou akci!

V sobotu, 13. dubna budou čistit dobrovolníci, kteří se sejdou na předem stanovených místech – místa srazů se dozvíte nejen zde a na facebooku, ale i na plakátech. Místa srazů určíme po obhlídce terénu několik týdnů před akcí. Dobrovolníkům zabezpečíme pomůcky (lodě, rukavice, pytle), občerstvení (aby měli dost sil) a v případě přespolních také nocleh (hlaste se – kapacitně omezeno). Jako odměnu a vzpomínku na akci dostanou dobrovolníci slušivá pracovní trička s logem akce!

V sobotu se sejdou lidé, kteří mají vztah k přírodě a k vodě, ke krásnému regionu povodí Sázavy, kteří chtějí prožít netradiční den u řeky, potkat dobrou partu lidí nebo se jen chtějí přesvědčit na vlastní oči, jaké poklady lze u řeky objevit. Vítáni jsou všichni – jednotlivci, rodiny, bez rozdílu věku.

Ve všední dny budou čistit řeku žáci škol a další spolky, zájmová sdružení – jakékoliv skupiny osob, které mají zájem – datum, čas a úsek si mohou zvolit dle svých možností. Školy mohou úklid řeky spojit s praktickou výukou či environmentální výchovou.

Akce Čistá řeka Sázava na Vysočině se koná v koordinaci s akcí Čistá Vysočina, kterou organizuje Kraj Vysočina. Do úklidu veřejných prostranství, míst podél komunikací a přírodních lokalit se v rámci akce Čistá Vysočina zapojilo přes 17 tisíc osob. Úklid řeky Sázavy probíhá nejen u nás na horním toku na Vysočině, ale také na dolním toku Sázavy, v kraji Středočeském (více si přečtěte na webu Posázaví o.p.s.). Pod taktovkou několika organizátorů tak bude napříč dvěma kraji vyčištěno celkem více než 150 km řeky!

Chcete bližší informace? Chcete nám k akci něco říci? Připojte se k nám na facebooku nebo nám napište.

https://www.facebook.com/cistaSAZAVAvysocina

 

Zpráva z akce Čistá řeka Sázava na Vysočině 2012

TŘETÍ ROČNÍK AKCE ČISTÁ ŘEKA SÁZAVA NA VYSOČINĚ JE ÚSPĚŠNĚ ZA NÁMI
Třetí ročník čištění řeky Sázavy na Vysočině, od Havlíčkova Brodu po Chřenovice, je úspěšně za námi! Do akce se letos zapojilo na 550 lidí, kteří odvedli skvělou práci. Díky nim byla vyčištěna řeka Sázava a některé její přítoky v délce asi 60 km! Vypadalo to, že nám počasí nebude přát. Ale nepršelo a proti zimě jsme bojovali pilnou prací. Nebyla ale nouze ani o zábavu a uvolnění. Sešlo se neuvěřitelné množství zapálených lidí, kteří po sobě zanechali mnoho pytlů plných odpadu typu PET lahví, obalů, sklenic, plechovek ale i pneumatik, kusů nábytku, hadic a domácích spotřebičů. Výskyt takového odpadu u řeky je pro většinu lidí naprosto nepochopitelný. Když si někdo dá tu práci a křeslo naloží do auta, proč není schopen ho rovnou odvézt do sběrného dvora? Uvědomujeme si, že odpad do přírody uložili lidé a pouze lidé ho mohou z přírody zase odstranit.
Místa, která byla loni a předloni čištěna, byla viditelně ve výrazně lepším stavu. Sbíral se v uvozovkách pouze odpad, který se nahromadil za uplynulý rok. Ale i tohoto odpadu bylo více než dost. Bohužel nás, dobrovolníky, příroda každoročně potřebuje. Letos byly do akce začleněny nové úseky v centru Havlíčkova Brodu. Jejich znečištění všem vyrazilo dech. Zlikvidováno bylo také několik černých skládek. Znečištěna byla tradičně nejvíce okolí měst a přírodní rezervace Stvořidla.
V týdnu čistili okolí řeky Sázavy žáci škol. Zapojily se světelské školy ZŠ Lánecká a ZŠ Komenského a havlíčkobrodské školy SPŠ stavební ak. St. Bechyně, ZŠ V Sadech, ZŠ a MŠ Wolkerova, ZŠ Konečná a ZŠ Štáflova. V sobotu, 14. dubna 2012 odstraňovali odpad dobrovolníci z místa, regionu i celé republiky, kteří se sešli na pěti stanovištích. Vedle jednotlivců a rodičů s dětmi, kterým není stav řeky Sázavy lhostejný, se do akce zapojili také mladí fotbalisté z FC Slovan Havlíčkův Brod, havlíčkobrodští skauti, ledečští a perknovští hasiči, světelští rybáři a členové Klubu českých turistů. Všichni odvedli velmi dobrou práci!
Čistá řeka Sázava na Vysočině je nezisková, dobrovolnická akce, která je uskutečněna výhradně za přispění sponzorů a aktivní práce organizátorů a dobrovolníků. Ročník 2012 se uskutečnil díky pomoci partnerů akce – státního podniku Povodí Vltavy, rekreačního střediska Sluneční zátoka, půjčovny lodí Samba a MAS Královská stezka. Akci podpořil také Kraj Vysočina, Město Světlá nad Sázavou, Město Ledeč nad Sázavou, Obec Vilémovice a Obec Veselý Žďár. K zabezpečení hladkého průběhu akce materiálně a finančně přispěli sponzoři: Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc. (Univerzita Karlova v Praze), Ing. Zdeněk Juračka (COOP), Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod, a. s., Martin Sedlák (Havlíčkův Brod), Josef Nechvátal (COAL, s. r. o Ledeč nad Sázavou), rodina Hupkova (Sušice), Pavel Pros (Pross reklama, s. r. o. Havlíčkův Brod), Ladislav Stehno (COOP Havlíčkův Brod), Luboš Milichovský autodoprava (Dolní Krupá), Pekařství u Dymáků (Ledeč nad Sázavou), Jaroslav Pejchal (TOP 09 Havlíčkův Brod), Lubomír Dvořák (Dvořák pozemní stavby Havlíčkův Brod), Triton malba, spol. s. r. o. (Havlíčkův Brod), Michal Bína (Catus spol. s r.o. Havlíčkův Brod), Sběrný dvůr – HBH odpady s. r. o. (Havlíčkův Brod), Envirex Holding, a. s. (Havlíčkův Brod).
Akce Čistá řeka Sázava na Vysočině se konala rámci IV. ročníku akce Čistá Vysočina, kterou organizuje Kraj Vysočina. Do úklidu veřejných prostranství, míst podél komunikací a přírodních lokalit se zapojilo přes 17 tisíc osob z Kraje Vysočina. Úklid řeky Sázavy probíhal také na dolním toku, v kraji Středočeském. Pod taktovkou organizátorů (Sázava 21 o. s. a MAS Královská stezka, Posázaví o. p. s, MAS Lípa pro venkov a Český rybářský svaz Soutice) bylo napříč dvěma kraji vyčištěno celkem asi 150 km řeky!
Martina Hupková, dobrovolná organizátorka akce